Co możesz zyskać, inwestując w inteligentny dom?

Opublikowane przez dona w dniu

Inteligentny dom jest właściwą odpowiedzią na stale zmieniające się oczekiwania użytkowników. Dzięki urządzeniom ID jesteśmy w stanie przekazać na samoczynne inicjowanie dużo codziennych czynności. Dodatkowo dom inteligentny potrafi sam odpowiadać za wydatkowanie elektryczności w taki sposób, że lokuje się na pierwszym miejscu wśród najwydajniejszych rozwiązań w tym względzie.

Inteligentny dom: co to takiego?

Chyba każdy już miał okazję słyszeć o takim pojęciu jak dom inteligentny, gdyż ta rewolucyjna technologia niesie z sobą wiele korzyści i niemal jest pozbawiony wad. To pojęcie budzi skojarzenia ze znanymi z filmów fantastycznym konstrukcjami, jednak tematem artykułu jest coś bardzo współczesnego i sprawa wygląda nieco inaczej. Dom inteligentny na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłego budynku; definiuje go to, co ukrywa się w środku. Za funkcjonowanie zdalnego uruchamiania sprzętów odpowiada instalacja. Co istotne, rozkład instalacji i ich specyfika w dużej mierze wyglądają tak, jak je zaplanował właściciel. Co więcej, lokator budynku decyduje o wyborze spośród wybranych komponentów (czyli np. kamer czy czujników) jak i wśród pełnych zestawów (takich jak np. ogrzewanie podłogowe czy kino domowe).

Różne wizje domu inteligentnego

Przemiana technologiczna ostatnich lat sprawiła, że teraz dom inteligentny dzieli się na dwa podtypy – system przewodowy i bezprzewodowy. Przewodowe opierają się na stałych łączach internetowych, a bezprzewodowe kontroluje się za pośrednictwem wi-fi lub bluetooth. Jeśli budynek dopiero jest w budowie (lub jest świeżo po budowie), warto zdecydować się na systemy przewodowe, które łatwo ukryć np. pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeśli zdecydujemy się na przemeblowanie – będziemy musieli mieć na uwadze to, jak biegną wiązki. Rozwiązania bezprzewodowe znakomicie zadziałają w miejscach, które mają już lokatorów – nie musimy niczego zmieniać, by rozprowadzić przewody.

Inteligentny dom – rozwiązanie na każdą kieszeń

Taką kwestię stawia pewnie wiele osób myślących o zamontowaniu systemów charakterystycznych dla inteligentnego domu np. https://www.wulian.pl/. Na szczęście część gotowych zestawów nie musi być bardzo kosztowna – można je nabyć już za kilkaset złotych. Powinno się też zwrócić uwagę, że w niektóre rozwiązania (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) dobrze zainwestować również ze względu na niskie zużycie energii. W takim razie mówimy o szybkim zwrocie kosztów, a w dodatku możemy mieć satysfakcję z proekologicznych działań.

Kategorie: Dom