Dzianina bawełniana – czym się różni od tkaniny i jakie są jej zalety?

Opublikowane przez dona w dniu

Ekologiczna bawełna to naturalny wyrób, który bez zarzutów sprawdza się w przypadku casualowych ubrań, czy też tej na specjalne okazje. Wygodna, delikatna, jednak… różnie się układająca, kiedy jest tkaniną, a inaczej, jeśli jest to dzianina. Czy jesteśmy w stanie z łatwością je rozróżnić?

Kiedy tkanina? Kiedy dzianina?

Na tkaninę z bawełny składają się dwa rodzaje nici, splatających się prostopadle. Stworzony w ten sposób materiał nie rozciąga się, jednakże nie wykazuje przy tym zbytniej elastyczności. Właśnie dlatego często dodaje się domieszkę elastanu. Zadaniem tkaniny jest piękne podkreślenie figury, natomiast jej odporność na wycieranie i rozciąganie, a dodatkowo niewystępowanie efektu elektryzowania się, wpływa na to, że jest równie lubiana.

Tkanina ma naprawdę szerokie zastosowanie: może być wykorzystywana przy produkcji obrusów na stół, poszewek na pościel, okryć wierzchnich, sukni, kostiumów, a także uniformów. Oprócz tego ma nieco szersze zastosowanie niż dzianina, a pośród bardzo często praktykowanych splotów, rozróżnia się: płócienny, atłasowy czy skośny.

Czemu akurat bawełna?

Bawełna jest naturalnym włóknem roślinnym. Jest przyjemna w dotyku, przewiewna i stosowana w niejednym wydaniu. Właśnie z tego powodu dzianina bawełniana staje się naszym pierwszym wyborem, gdy badamy możliwości i charakterystyki określonych materiałów.

Bawełna, pomimo że posiada wiele zalet, może jednak niestety ulegać widocznemu gnieceniu się i niszczeniu, jeśli ma zbyt wiele kontaktu ze środowiskiem wodnym. Czy to dzianina bawełniana, czy może tkanina bawełniana – o każdy materiał należy bezustannie dbać. Prać, pozwalać wyschnąć, prasować i zawsze wykorzystywać w zgodzie z właściwym przeznaczeniem, a także oznaczeniami, jakie przeważnie spotykamy na metkach.

Kategorie: Zdrowie