Szlakiem pofabrycznej architektury Łodzi

Opublikowane przez dona w dniu

Każdy z nas słyszał bez dwóch zdań o największych obiektach przemysłowych czy okazałych kamienicach fabrykantów Łodzi przemysłowej. Nie wszyscy są świadomi jednak, że miasto jest pełne ponadto nieco mniej popularnych, a tak samo atrakcyjnych perełek architektury. O których powinniśmy wiedzieć?

Oferowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to oczywiście nie tylko okolice ulicy Piotrkowskiej. Jest tego więcej niż może przypuszczać większość z nas. Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z ciekawszych punktów na turystycznym planie miasta. Ten interesujący monument inżynierii posiada dużą wartość, chętnie odwiedzają go też turyści, którzy w czasie wycieczki po Łodzi pragną obejrzeć najróżnorodniejsze zabytki techniki sprzed lat tego miasta. Budynek Nowej Tkalni stanowi fascynujący model budynku wybudowanego w ostatnich latach XIX wieku wedle projektu Pawła Rübensahma. Jego wielki gmach do dziś imponuje niepowtarzalnym charakterem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, zainspirowana stylem renesansowym.

Innym przykładem budynku, który może się pochwalić niezwykłą przeszłością, jest szpital Scheiblerów. To z pewnością jeden z oryginalniejszych gmachów postindustrialnych, z jakimi większość z nas spotka się w czasie zwiedzania Łodzi. Wzniesiony w latach 1882-1884, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w obrębie miasta. Inicjatorką jego projektu była żona Karola Scheiblera – Anna. Co ciekawe, patronką szpitala została św. Anna, a sam budynek do dzisiaj wyśmienicie pełni dawne obowiązki. Zabytkowy szpital ma istotne znaczenie kompozycyjne w panoramie miasta i z pewnością należy do tych miejsc które nigdy nie zostaną zapomniane.

Kategorie: Bez kategorii